Przydatne telefony

W nagłych wypadkach i dla bezpieczeństwa: 112

W nagłych przypadkach zdrowotnych: 112

Informacja ogólna: 012

AENA (Hiszpańskie porty lotnicze i żegluga powietrzna): 902 404 704

Informacja turystyczna:

El Hierro: (00 34) 922 550 302

La Palma: (00 34) 922 423 340

La Gomera: (00 34) 922 870 281

Teneryfa: (00 34) 922 635 192

Gran Canaria: (00 34) 928 771 550

Fuerteventura: (00 34) 928 860 604

Lanzarote: (00 34) 928 820 704

Informacje praktyczne

Dokumenty podróży

Obywatele RP podczas podróży na Wyspy Kanaryjskie mają obowiązek powiadania ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obowiązek posiadania wizy w przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące. Jeżeli zamierzamy korzystać na wyspach z samochodu, to warto zaopatrzyć się międzynarodowe prawo jazdy.

 

Przepisy celne

Co prawda Wyspy Kanaryjskie są częścią Hiszpanii i członkiem Unii Europejskiej, ale wciąż obowiązują tutaj przepisy, które należy przestrzegać. Z wysp można wywieźć 1 karton papierosów, 2 litry wina i 1 l innych napojów alkoholowych. Jednak przepisy te dotyczą osób, które skończyły 18 lat. Ograniczenie dotyczy także i innych wyrobów jak dla przykładu upominki, których cena nie może przy wywozie przekraczać 160 Euro. Jednak przed odjazdem warto zapoznać się z najnowszymi przepisami, które mogą się zmieniać.

 

Język

Językiem urzędowym na Wyspach Kanaryjskich jest hiszpański, który jednak częściowo różni się od wersji kontynentalnej. Nie są to jednak różnice wyraźne. Poza zapadłymi wioskami, wszędzie można porozumieć się po niemiecku, angielsku, a czasami po francusku. W restauracjach nie musimy się obawiać niespodzianek z pomyłką dań, ponieważ jadłospisy są redagowane w kilku językach.

 

Waluta

Na Wyspach Kanaryjskich oficjalną waluta jest Euro.

 

Czas

Różnica czasu pomiędzy Polską a Wyspami Kanaryjskimi wynosi jedną godzinę, co oznacza, iż po przylocie należy przesunąć wskazówkę zegarka o godzinę do tyłu. Wprowadzany jest tu także czas zimowy i letni, a zmiany następują w ostatnim tygodniu marca i ostatnim października.

 

Woda pitna

Bardzo ważnym problemem jest oszczędzanie wody na Wyspach Kanaryjskich, której tutaj jest wciąż za mało. Woda z kranu jest zdatna do picia, ale nie jest łagodna, gdyż pochodzi z odsolonej wody morskiej. Zaleca się jej przegotowanie. W sklepach mamy duży wybór wody w różnej wielkości butelkach.

 

Telefon alarmowy

Obowiązuje jeden numer alarmowy dla wszystkich służb ratowniczych – 112.

 

Troska o zdrowie

Obok częstego picia napojów, należy dbać o higienę i zdrowie. Słońce na „Kanarach” grzeje bardzo mocno i zawsze należy pamiętać o kremie do opalania z odpowiednim filtrem. Należy unikać pobytu na słońcu w godzinach 13-15, z także zbyt długo zażywać kąpieli słonecznych. Nawet wiatr, który często tutaj wieje, nie potrafi złagodzić jego skutków. Należy także nosić ciemne okulary i nakrycie głowy.

Koszty pomocy lekarskiej są tutaj stosunkowo duże, dlatego warto pamiętać przed wyjazdem o wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która w takich przypadkach pokryje nasze nieprzewidziane koszty. Jeżeli przebywamy na wyspach w ramach wycieczki, to takie ubezpieczenie jest już częścią jej kosztów.

Jednak w przypadkach koniecznych istnieje możliwość zakupienia leków w aptekach, które oznaczone są zielonym krzyżem i napisem „farmacja”. Są one otwarte w godz. 9-13 oraz 16-20. W niedzielę bywają zamknięte.

 

Szczepienie

Podczas podróży na Wyspy Kanaryjskie nie ma potrzeby wykonywania żadnych szczepień.

 

Zakupy

W okolicach miejsc turystycznych znajduje się wiele centrów handlowych, w których możemy kupić wszystkie potrzebne artykuły żywnościowe. Takie sklepy są otwarte od poniedziałku do soboty w godz. 9-20. Turyści jaka upominki wybierają często wyroby rzemieślnicze, które można zakupić w mniejszych kramach usytuowanych przy plaży lub w miastach. W mniejszych sklepach często obowiązuje sjesta w godz. 14-17. Ceny można targować. W dużych sklepach nie ma problemu zapłaty kartą kredytową, ale w mniejszych punktach trzeba jednak mieć ze sobą gotówkę. Można powiedzieć, że na Wyspach Kanaryjskich obowiązują ceny nieco wyższe niż u nas. Niektóre produkty, do których należy m.in. alkohol, papierosy, perfumy i elektronika, są często tutaj tańsze niż na kontynencie. Jest to pozostałość czasów, gdy archipelag był strefą bezcłową.

 

Godziny otwarcia urzędów i zabytków

Większość zabytków i muzeów można odwiedzać od wtorku do piątku w godz. 10-14, a następnie od 17 do 20. Bywają zamknięte podczas świąt państwowych i kościelnych, co także obowiązuje urzędy. Przed planowaną wizytą zalecamy uzyskanie wcześniej informacji o danym obiekcie.

 

Biura informacji turystycznej

Te biura oferują turystom pełne informacje o danym regionie, zakwaterowaniu, restauracjach itd. Znajdują się w każdym większym ośrodku turystycznym. Za darmo możemy otrzymać mapki i broszury informacyjne.

 

Prąd elektryczny

W większości obiektów na terenie archipelagu obowiązuje napięcie 220 V, ale wyjątkiem jest 125 V. Niezbędne adaptery można zakupić w każdym sklepie ze sprzętem elektrycznym.

Gastronomia


Kuchnia Wysp Kanaryjskich 

Na Wyspach Kanaryjskich z biegiem czasu i pod wpływem kolejnych spotkań kultur, do jakich dochodziło na tym archipelagu, oryginalna kuchnia tubylcza uległa przekształceniu się. Obecnie nasza gastronomia ujawnia elementy wywodzące z kuchni europejskiej (Hiszpanii i Portugalii), Ameryki Łacińskiej i Afryki, tworząc własną i wyróżniającą się tożsamość.

Łagodny klimat tych wysp dostarcza jej kuchni świeżych i zdrowych produktów, pochodzących z tutejszych pól i otaczającego je morza. A jednocześnie ciepło lokalnych temperatur odbija się w upodobaniu do dań o zdecydowanym smaku i dobrze przyprawionych.

W naszej gastronomi wyróżniają się sery i wina posiadające oznaczenie tzw. Chronionego Miejsca Pochodzenia.
Możesz rozkoszować się naszymi tradycyjnymi daniami jedząc w tutaj polecanych lokalach.

 

Warzywa i rośliny strączkowe:

Potrawy z gotowanych warzyw to podstawa na pierwsze danie, a ta z rzeżuchy jest potrawą najbardziej znaną, choć równie smaczne są dania z tutejszej cukinii „bubangos” i kukurydzy „millo”. Treściwymi daniami jadanymi przy użyciu łyżki są odmiany leczo zwane: puchero i rancho.

Tradycyjny i występujący na wszystkich tych wyspach jest smakowity bulion z ziemniaków – aromatyczna zupa doprawiona kolendrą. Wśród roślin strączkowych wyróżniają się bardzo popularna ropa vieja, z zielonego groszku garbanzas compuestas isoczewica.

 

Ziemniaki papas, sos mojo i prażona kasza kukurydziana gofio:

Tutejsze ziemniaki stanowią nieodzowną część kuchni kanaryjskiej. Papas arrugadas jada się w łupinkach wraz z towarzyszącymi im typowymi sosami na Wyspach Kanaryjskich, znanymi jako mojos.

Natomiast piña de millo (kolba kukurydzy) zazwyczaj towarzyszy potrawom z gotowanych warzyw i mięsom, a mąki z niej używa się do przygotowania gofio. Sparzoną masę gofio ugniata się z dodatkiem bulionu z ryby. Przy czym pella de gofio jest bardziej gęsta i może być doprawiona na słodko.

 

Ryby:

Wody Wysp Kanaryjskich oprócz bycia ogromnym targowiskiem autochtonicznych gatunków są również dobrą spiżarnię świeżych ryb. Pośród tych najczęściej jedzonych wyróżnia się gatunek ryby morskiej zwany vieja, okonie morskie, mureny, tuńczyki oraz różne odmiany pagrusów.

A jako przystawki najczęściej podawanymi produktami morskim są mięczaki lapas, ślimaki burgado, ośmiornica pulpo jak również sardele i sardynki, które jada się zarówno smażone jak i suszone.

 

Mięsa:

Na Wyspach Kanaryjskich występuje duża różnorodność przepisów, począwszy od wyjątkowych wędlin po tradycyjne dania gotowane, przechodząc po drugie dania o silnym i charakterystycznym smaku.

Mięso wieprzowe, zwane na Wyspach Kanaryjskich carne „de cochino”, jak również mięso z kozy i z koziołka „baifo” są typowymi składnikami, obok mięs pochodzących z innych zwierząt, takich jak z królika, mięsa drobiowego czy cielęciny.

 

Desery:

W momencie wybierania deseru możemy wybrać pomiędzy słodkimi przepisami tradycyjnymiprzygotowanymi z migdałów, miodu (pszczelego albo palmowego), prażonej kaszy kukurydzianej, mleka, jajek, sera lub fig, a tymi najnowszymi, powstałymi wraz z wprowadzeniem owoców tropikalnych.

Banan z Wysp Kanaryjskich jest pysznym owocem o bardzo słodkim i aromatycznym smaku, ale na tych wyspach są również uprawiane inne smaczne owoce tropikalne takie jak: mango, ananasy, owoce gwajawy, awokado, itp.

 

Z dodatkiem przypraw:

Stosowanie aromatycznych ziół i przypraw to jedna z charakterystycznych cech gastronomii Wysp Kanaryjskich. Pośród najczęściej stosowanych ziół i przypraw wyróżniają się między innymi: kminek, tymianek, mięta, anyż, liść laurowy, kolendra, czerwona papryka mielona, szafran, oregano, zielona pietruszka oraz koper włoski.

 

 

 

Informacja konsularna

Ambasada RP w Madrycie

c/Guisando, 23-bis

28035 Madrid

Tel.: (00-34) 91373 66 05 do 06

Faks: (0034) 91373 66 24

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Strona internetowa: www.madryt.polemb.net



Konsulat w Las Palmas de Gran Canaria

Konsul honorowy Bogdan Dziekoński (języki: polski, hiszpański, angielski, rosyjski, niemiecki)

c/ Triana 104, 5o D

35002 Las Palmas de Gran Canaria

Tel.: (00-34) 928 366 982 

Faks: (00-34) 928 437 364

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przydatne słówka i zwroty

Podstawowe słówka / zwroty grzecznościowe:

tak / nie -si / no

dzień dobry - buenos dias

dobry wieczór - buenas noches

do widzenia - adios / hasta luego

cześć - hola

jak się masz? - como estas?

dobrze - bien

źle - mal

dziękuję (bardzo) - gracias (muchas)

proszę  - de nada

proszę (prośba) - por favor

przepraszam (pytającego) - perdone

przepraszam - lo siento

ile to kosztuje? - cuanto cuesta esto?

toaleta - los servicios

 

Określenia miejsca:

z lewej - a la izquierda

z prawej - a la derecha

gdzie jest...? - donde esta...?

kościół - la iglesia

most - puente

plaża - playa

plac - plaza

ulica - calle

 

Określenia czasu:

dzisiaj - hoy

jutro - manana

poniedziałek - lunes

wtorek - martes

środa - miércoles

czwartek - jueves

piątek - viernes

sobota - sábado

niedziela - domingo

styczeń - enero

luty - febrero

marzec - marzo

kwiecień - abril

maj - mayo

czerwiec - junio

lipiec - julio

sierpień - agosto

wrzesień - septiembre

październik - octubre

listopad - noviembre

grudzień - diciembre

 

Noclegi:

hotel - el hotel

motel - el motel

śniadanie - desayuno

lunch - lunch

obiad - comida

kolacja - cena

pokój jednoosobowy - habitación individual 

pokój dwuosobowy - habitación doble

 

Transport i komunikacja:

stacja kolejowa - la estacion de tren

rozkład jazdy - el calendario

bilet - el boleto

lotnisko - el aeropuerto

tramwaj - el tranvia

taksówka - el taxi

metro - el metro

autobus - el autobus