Informacje praktyczne
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: piątek, 08, maj 2015 10:16
- Super User
Dokumenty podróży
Obywatele RP podczas podróży na Wyspy Kanaryjskie mają obowiązek powiadania ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obowiązek posiadania wizy w przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące. Jeżeli zamierzamy korzystać na wyspach z samochodu, to warto zaopatrzyć się międzynarodowe prawo jazdy.
Przepisy celne
Co prawda Wyspy Kanaryjskie są częścią Hiszpanii i członkiem Unii Europejskiej, ale wciąż obowiązują tutaj przepisy, które należy przestrzegać. Z wysp można wywieźć 1 karton papierosów, 2 litry wina i 1 l innych napojów alkoholowych. Jednak przepisy te dotyczą osób, które skończyły 18 lat. Ograniczenie dotyczy także i innych wyrobów jak dla przykładu upominki, których cena nie może przy wywozie przekraczać 160 Euro. Jednak przed odjazdem warto zapoznać się z najnowszymi przepisami, które mogą się zmieniać.
Język
Językiem urzędowym na Wyspach Kanaryjskich jest hiszpański, który jednak częściowo różni się od wersji kontynentalnej. Nie są to jednak różnice wyraźne. Poza zapadłymi wioskami, wszędzie można porozumieć się po niemiecku, angielsku, a czasami po francusku. W restauracjach nie musimy się obawiać niespodzianek z pomyłką dań, ponieważ jadłospisy są redagowane w kilku językach.
Waluta
Na Wyspach Kanaryjskich oficjalną waluta jest Euro.
Czas
Różnica czasu pomiędzy Polską a Wyspami Kanaryjskimi wynosi jedną godzinę, co oznacza, iż po przylocie należy przesunąć wskazówkę zegarka o godzinę do tyłu. Wprowadzany jest tu także czas zimowy i letni, a zmiany następują w ostatnim tygodniu marca i ostatnim października.
Woda pitna
Bardzo ważnym problemem jest oszczędzanie wody na Wyspach Kanaryjskich, której tutaj jest wciąż za mało. Woda z kranu jest zdatna do picia, ale nie jest łagodna, gdyż pochodzi z odsolonej wody morskiej. Zaleca się jej przegotowanie. W sklepach mamy duży wybór wody w różnej wielkości butelkach.
Telefon alarmowy
Obowiązuje jeden numer alarmowy dla wszystkich służb ratowniczych – 112.
Troska o zdrowie
Obok częstego picia napojów, należy dbać o higienę i zdrowie. Słońce na „Kanarach” grzeje bardzo mocno i zawsze należy pamiętać o kremie do opalania z odpowiednim filtrem. Należy unikać pobytu na słońcu w godzinach 13-15, z także zbyt długo zażywać kąpieli słonecznych. Nawet wiatr, który często tutaj wieje, nie potrafi złagodzić jego skutków. Należy także nosić ciemne okulary i nakrycie głowy.
Koszty pomocy lekarskiej są tutaj stosunkowo duże, dlatego warto pamiętać przed wyjazdem o wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która w takich przypadkach pokryje nasze nieprzewidziane koszty. Jeżeli przebywamy na wyspach w ramach wycieczki, to takie ubezpieczenie jest już częścią jej kosztów.
Jednak w przypadkach koniecznych istnieje możliwość zakupienia leków w aptekach, które oznaczone są zielonym krzyżem i napisem „farmacja”. Są one otwarte w godz. 9-13 oraz 16-20. W niedzielę bywają zamknięte.
Szczepienie
Podczas podróży na Wyspy Kanaryjskie nie ma potrzeby wykonywania żadnych szczepień.
Zakupy
W okolicach miejsc turystycznych znajduje się wiele centrów handlowych, w których możemy kupić wszystkie potrzebne artykuły żywnościowe. Takie sklepy są otwarte od poniedziałku do soboty w godz. 9-20. Turyści jaka upominki wybierają często wyroby rzemieślnicze, które można zakupić w mniejszych kramach usytuowanych przy plaży lub w miastach. W mniejszych sklepach często obowiązuje sjesta w godz. 14-17. Ceny można targować. W dużych sklepach nie ma problemu zapłaty kartą kredytową, ale w mniejszych punktach trzeba jednak mieć ze sobą gotówkę. Można powiedzieć, że na Wyspach Kanaryjskich obowiązują ceny nieco wyższe niż u nas. Niektóre produkty, do których należy m.in. alkohol, papierosy, perfumy i elektronika, są często tutaj tańsze niż na kontynencie. Jest to pozostałość czasów, gdy archipelag był strefą bezcłową.
Godziny otwarcia urzędów i zabytków
Większość zabytków i muzeów można odwiedzać od wtorku do piątku w godz. 10-14, a następnie od 17 do 20. Bywają zamknięte podczas świąt państwowych i kościelnych, co także obowiązuje urzędy. Przed planowaną wizytą zalecamy uzyskanie wcześniej informacji o danym obiekcie.
Biura informacji turystycznej
Te biura oferują turystom pełne informacje o danym regionie, zakwaterowaniu, restauracjach itd. Znajdują się w każdym większym ośrodku turystycznym. Za darmo możemy otrzymać mapki i broszury informacyjne.
Prąd elektryczny
W większości obiektów na terenie archipelagu obowiązuje napięcie 220 V, ale wyjątkiem jest 125 V. Niezbędne adaptery można zakupić w każdym sklepie ze sprzętem elektrycznym.